Republica Orientala Uruguay - Consulatul onrific acreditat la Bucuresti

Stire tematica:

libertatea : Romania - Uruguay 1-1 | Costin Lazar vorbeste despre ruptura dintra fani si echipa nationala: "Noi suntem vinovati!"

Friday 02 March 2012

Costin Lazar (30 de ani) a fost unul dintre tricolorii care au impresionat in amicalul de miercuri cu Uruguay. Jucatorul lui PAOK Salonic a vorbit, pentru Libertatea, despre evolutia nationalei Romaniei, despre sansele de calificare la CM 2014 si despre cum pot fi multumiti suporterii.

Libertatea: Cum a fost meciul cu Uruguay?

Costin Lazar: Greu, dar tocmai de aceea a fost si frumos. Orice fotbalist isi doreste sa-si masoare fortele cu adversari tari. Chiar daca am inceput mai nesigur, rezultatul este echitabil, pentru ca in repriza a doua am jucat mai bine decat uruguayenii.

Care a fost plusul nationalei Romaniei?

Atitudinea. Golul primit in minutul 2 nu ne-a demoralizat, dimpotriva. I-am simtit pe baieti hotarati sa faca totul pentru a evita infrangerea. La pauza, cand scorul era 0-1, ne-am propus sa mergem peste ei, sa punem mai multa presiune pe oaspeti, lucru care ne-a iesit.

Şi-a placut atmosfera de pe Arena Nationala?

Nu cine stie ce. Din pacate, stadionul a fost mai degraba gol. Recunosc ca ma asteptam la acest lucru, chiar daca intalneam un adversar cu nume.

Daruirea, ?arma? in preliminarii

Adica?

Fanii au dreptatea lor, cand refuza sa vina la meciuri in numar mare, ca altadata. S-au distantat de echipa nationala din cauza rezultatelor din ultimii ani, care le-au inselat sperantele. Sunt suparati si trebuie intelesi.

N-au contat si greselile comise de sefii fotbalului romanesc?

Tot ce se poate, desi pentru mine, noi, jucatorii, suntem principalii vinovati pentru dezinteresul suporterilor. Or mai fi gresit si altii, dar sunt convins ca fanii ar veni la stadion sa ne sustina, daca echipa ar merge cum vor ei, chit ca ar avea ceva de impartit cu conducatorii fotbalului nostru.

Avem sanse de calificare la CM 2014? Obiectiv vorbind, fara declaratii de genul: "Mingea e rotunda" si "Orice meci incepe de la 0-0".

Vom avea dreptul sa speram pana la sfarsit daca vom demonstra in fiecare meci din preliminarii atitudinea pozitiva din amicalul cu Uruguay. Din grupa noastra, doar Olanda ne este clar superioara, dar chiar si pe ei ii putem surprinde prin daruire, singura solutie de a tine piept unui adversar mai tehnic, mai valoros. Oricum, calificarea la Mondiale depinde doar de noi.